Jeśli jesteś importerem lub dopiero zaczynasz przygodę z importem i wiesz jaki towar chcesz sprowadzić do kraju, pierwszą, podstawową rzeczą od jakiej bym zaczęła poza dopełnieniem warunków formalnych, byłoby ustalenie kodu CN dla konkretnego towaru. Dopiero znając kod CN towaru można ustalać jakie dokumentu będą konieczne do odprawy celnej, jakie będzie cło, podatek Vat i ewentualnie akcyza.

Czym właściwie jest kod CN? Kod CN  to europejska klasyfikacja towarowa składająca się z ośmiu cyfr. Kod CN decyduje m.in. jakie dla towaru obowiązują przepisy prawa oraz ww opłaty i podatki. Kod CN to elementem Wspólnej Taryfy Celnej Unii Europejskiej. Czasem ustalenie kodu CN nie będzie proste. Podobne towary mogą podlegać nawet pod kilka różnych kodów CN, co może wpłynąć na niespełnienie wymagań dla dokonania odprawy celnej towaru czy nieprawidłowe określenie należnych skarbowi państwa opłat i podatków. Dlatego ważne jest aby dobrze dopasować swój towar pod konkretny kod. W przypadku niektórych towarów pojawiło się nawet kilka rozstrzygnięć sądów i interpretacji organów podatkowych co świadczy o stopniu skomplikowania tematyki.

Wszystkich importerów, którzy zwracają się do nas o pomoc w imporcie zawsze pytamy o kod CN towaru. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu kodu CN dla towaru który chcesz importować do Polski, możesz zwrócić się do nas z zapytaniem.

Więcej o tym jak ustalić kod CN i innych obowiązkach importera w poradniku Poradniku Jak wejść do branży importowej

Poradnik dla importerów
Poradnik dla importerów

Dowiesz się z niego jak rozpocząć handel towarami importowanymi, gdzie szukać towarów, jak bezpiecznie dokonywać transakcji, jak przygotować towar do odprawy celnej, które towary zwolnione są z opłat celnych a kiedy nie ma obowiązku uiszczania VAT od importowanych towarów. Dowiesz się jak prowadzić import, nie mając założonej działalności gospodarczej i jakie są możliwości handlu towarami przez Internet. Kupując poradnik, poza dużą dawką konkretnej wiedzy, uzyskasz także dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie tworzymy społeczność rozwijających się importerów.

Zapraszam Cię również do śledzenia moich mediów społecznościowych na Facebooku i Instagramie gdzie częściej publikuję krótkie informacje przydatne dla importerów.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Pozostałe artykuły

Newsletter

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Zapisując się na newsletter uzyskasz
  kod uprawniający do 10% rabatu na zakupy w naszym sklepie.