Celnicy zatrzymali towar z Wielkiej Brytanii — brakowało EORI

Taki scenariusz może stać się realny od 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z umową o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, będzie ona od tego dnia uznawana za państwo trzecie. To oznacza, że na towary importowane z tego kraju, będą obowiązywały cła i zgłoszenia celne.

Gdy zapowiadano Brexit nie wierzył, że będzie dotyczy jego firmy

Parę tygodni temu zgłosił się do mnie Pan, który sprowadza towar z kilku europejskich krajów, głównie Włoch i Hiszpanii. Jego dostawca niedawno przeniósł siedzibę firmy do Anglii. Dla mojego klienta oznacza to wiele zmian. Sprowadzanie towarów z krajów Unii Europejskiej nie wymagało stosowania procedur celnych, które konieczne są przy imporcie towarów z krajów trzecich. Pierwszą rzeczą, od której zaczęliśmy, pracę było uzyskanie numeru EORI.

Czym jest numer EORI?

EORI to numer identyfikacyjny nadawany podmiotom gospodarczym wprowadzającym do obrotu towary spoza Unii Europejskiej. Każdy przedsiębiorca, który chce importować towar spoza tego obszaru, musi złożyć wniosek o nadanie numeru EORIEORI składa się z liter PL, numeru NIP uzupełnionego pięcioma zerami (lub dla podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON, ostatnie 5 znaków numeru REGON).

W e-booku „Jak wejść do branży importowej” wyjaśniam jak samodzielnie uzyskać numer EORI.

Te osoby nie muszą mieć EORI

Przepisy nie nakładają na osoby fizyczne obowiązku uzyskania numeru EORI, jeżeli towary sprowadzane spoza Unii Europejskiej służyć mają własnemu użytkowi. Oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną musi posiadać EORI.

Celnicy będą wymagać EORI z tych krajów

W przypadku importu z krajów trzecich, czyli wszystkich krajów poza Austrią, Belgią, Bułgarią, Chorwacją, Czechami, Cyprem, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Irlandią, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Maltą, Niemcami, Polską, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Węgrami, Wielką Brytanią (do 31 grudnia 2020 r.) i Włochami, posiadanie numeru EORI jest konieczne.

Czy importer poniesie straty przez Brexit?

Jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie, chętnie wszystko wyjaśnię. Moja kancelaria przygotuje Cię na Brexit, pomoże w uzyskaniu EORI i innych dokumentów.

Śledź mnie na Facebooku i Instagramie aby być na bieżąco.

 

  • Chcesz zdobyć nowe umiejętności ale nie masz czasu na kursy?
  • Chcesz zarabiać na handlu towarami importowanymi?
  • Chcesz wiedzieć gdzie inni szukają towarów do swoich sklepów?
  • Pragniesz poznać branże importową?

 

Polecamy: E-book Poradnik Jak wejść do branży importowej

Poradnik dla importerów
Poradnik dla importerów

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Pozostałe artykuły

Newsletter

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Zapisując się na newsletter uzyskasz
  kod uprawniający do 10% rabatu na zakupy w naszym sklepie.