W tym artykule poznasz zasady importu maseczek medycznych i niemedycznych: półmasek filtrujących FFP1, FFP2, FFP3, ochronnych, środków ochrony indywidualnej. Dowiesz się także jakie są różnice pomiędzy maseczkami oferowanymi w sprzedaży.

W tym roku wiele firm zainteresowało się importem maseczek. Zapotrzebowanie na ten produkt zrodziło się wśród indywidualnych odbiorców. Ponadto właściciele firm potrzebowali maseczek dla swoich pracowników.

Firmy, które zamawiały maseczki spoza obszaru UE, napotykały problemy przy ich odprawie celnej. Według danych UOKiK kilka mln maseczek zatrzymano na granicach. W internecie zablokowano kilkaset tysięcy oferty sprzedaży maseczek. Wciąż jednak możemy natrafić na oferty maseczek niespełniających wymogów prawnych. Takie maseczki m.in. nie spełniają swojej funkcji w ochronie przed wirusem.

Zasady import maseczek spoza UE zgodnych z prawem UE

Maseczki możemy podzielić na trzy grupy.

Maseczki medyczne

Pierwszą grupę stanowią maseczki medyczne. Takie które muszą być zgodne z zasadami opisanymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (do 26.05.2021 r. Dyrektywa 93/42/EWG (MDD) – Wyroby medyczne) oraz spełniać normę EN14683. Maseczki medyczne muszą mieć oznaczenie CE. Importer maseczek medycznych musi otrzymać od dostawcy dokumentację techniczną zawierającą ocenę kliniczną oraz deklarację zgodności CE.  Na opakowaniu muszą być dane producenta, dane przedstawiciela w UE, dane importera.  Jeśli jesteś importerem podajesz swoje imię i nazwisko lub nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy. Konieczny jest adres pod którym zarejestrowana jest Twoja działalność gospodarcza oraz adres, pod którym można się z Tobą skontaktować. Nie może zabraknąć także informacje o możliwych ryzykach.

Kody taryfowe CN to 6307 90 98 15 dla masek medycznych na twarz zgodnych z normą EN14683 i innych masek filtrujących co najmniej 95% cząstek o średnicy 3,0 mikronów.

Półmaski filtrujące

Drugą grupę, stanowią półmaski ochronne, inaczej półmaski filtrujące. Są to maseczki niemedyczne. Zalicza się je do środków ochrony indywidualnej. Te maseczki zalecane są do stosowania w walce z wirusami. Muszą one odpowiadać wymaganiom Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz spełniać normę EN149. Inne oznaczenia np. KN 95 nie wystarczą. Maseczka filtrująca muszą mieć oznaczenie CE (min. 5 mm). Znak CE producent umieszcza w miejscu, z którego nie da się go celowo ani przypadkowo usunąć. Do maseczek załącza dokumentację techniczną zawierającą ocenę kliniczną oraz deklarację zgodności CE.  Na opakowaniu powinny być dane producenta (jego przedstawiciela w UE) i importera. Konieczn jest informacja o możliwych ryzykach. Organ celny sprawdzi także klasę produktu FFP1FFP2 lub FFP3 i adnotacja czy produkt jest przeznaczony do jednokrotnego, czy wielokrotnego użytku.

Kody taryfowe CN to

6307 90 98 11 dla masek filtrujących FFP2 i FFP3 zgodnych z normą EN149 i innych masek filtrujących co najmniej 94% cząstek o średnicy 0,3 mikrona

6307 90 98 13 dla masek filtrujących FFP1 zgodnych z normą EN149 i innych masek filtrujących co najmniej 80% cząstek o średnicy 0,3 mikrona

Maseczki bawełniane

Trzecia grupa to maseczki bawełniane lub powszechnie spotykane „niebieskie”, które przeznaczone są dla osób niewykonujących zawodów medycznych oraz osób, u których nie potwierdzono aktywnego zakażenia COVID 19. Te maseczki nie muszą spełniać żadnych ww. norm i nie służą do ochrony przed wirusami. Mogą być wykonane z czystej bawełniany lub bawełniany z domieszką elastanu albo lnu, mogą być też wykonane z lnu, poliestru, wiskozy, poliamidu czy z flizeliny. Materiały, z których wykonane są maseczki, powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX. Jeśli maseczki nie są jednorazowe, o czym powinna być informacja, ale służą do wielokrotnego użytku, to producent zamieszcza informację o możliwości prania w temperaturze 60°C. Takie maseczki posiadają zakładki, harmonijki umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy oraz wzmocnienie umożliwiające dopasowanie do nosa. Prawidłowe wymiary to 17,5 cm x 9 cm. Maseczki bawełniane szyje się w Polsce, więc zainteresowanie ich importem jest mniejsze.

W celach handlowcy lub do użytku dla własnych pracowników największym zainteresowaniem cieszą się półmaski filtrujące. Maseczki medyczne i półmaski filtrujące posiadają dodatkowo numerem jednostki notyfikowanej, która wystawiła deklarację zgodności. Na opakowaniu lub do opakowania musi być załączona instrukcja użytkowania. Niezbędna jest informacja czy maseczka jest jednorazowego, czy wielokrotnego użytku. Ważne są ponadto ostrzeżenia  i ryzykach jeśli np. maseczka nie nadaje się do użytku przez dzieci. Dodatkowo zamieszcza się informację o sposobie przechowywania.

Wszelkie informacje podaje się w języku polskim.

Zamawiając maseczki, u poza unijnych dostawców należy, domagać się przekazania wszystkich dokumentów (certyfikatów, test reports, deklaracji zgodności) przez złożeniem zamówienia, a następnie dokumenty te zweryfikować. Przy odprawie celnej dokumenty te mogą być sprawdzone przez organy celne.

Jak skutecznie dokonać odprawy celnej maseczek?

Zasady importu maseczek w pozostałym zakresie nie różnicą się od importu wszelkich innych towarów. Do odprawy celnej maseczek przeznaczonych do sprzedaży wymagane jest posiadanie numeru EORI, faktury handlowej, listu przewozowego, listu załadowczego.

Jeśli jeszcze nie masz numeru EORI tutaj znajdziesz dokładną instrukcję jak samodzielnie wypełnić wniosek i uzyskać numer EORI.

Jak legalnie sprzedawać maseczki?

Pamiętaj, że konsument ma prawo do pełnej informacji o maseczkach przed dokonaniem zamówienia. Dlatego, jeśli oferujesz je na sprzedaż w sklepie internetowym, zamieść powyższe informacje w ofercie sprzedaży.

Poznałeś już zasady legalnego importu maseczek. Możesz poznać wszystkie zasady obowiązujące w imporcie z Poradnika dla importerów

Poradnik dla importerów

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania napisz do mnie na adres kontakt@kancelariagaik.pl .

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Pozostałe artykuły

Newsletter

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Zapisując się na newsletter uzyskasz
  kod uprawniający do 10% rabatu na zakupy w naszym sklepie.