Jeśli czytałeś już artykuł „Jak zacząć import?” to wiesz, że jednym z pierwszych kroków jakie trzeba podjąć w celu ustalenia stawki cła, podatku VAT i ewentualnie podatku akcyzowego dla konkretnego towaru jest sprecyzowanie jego kodu taryfowego.
Według ONZ na świecie jest 195 państw. W 27 państwach Unii Europejskiej oraz 158 państwach poza Unią Europejska, obowiązuje zasada kodowania towarów według Systemu Zharmonizowanego. Zamiast używania opisu słownego towaru używa się odpowiedniego kodu. W Systemie Zharmonizowanym jest to 6-cyfrowy kod HS (Harmonized Commodity Description and Coding System). To oznacza, że taki sam towar będzie miał wszędzie taki sam kod HS.
W Unii Europejskiej działa nomenklatura towarowa, zwana Nomenklaturą Scaloną, w skrócie CN (Combined Nomenclature). Kod CN obejmuje nomenklaturę Systemu Zharmonizowanego. Pierwsze sześć cyfr kodu CN będzie takie samo jak w kodzie HS. Kod CN jest dłuższy o dodatkowe, kolejne dwie cyfry, do łącznie ośmiu. Gdy pozycja lub podpozycja Systemu Zharmonizowanego nie jest dalej dzielona do celów wspólnotowych, siódma i ósma cyfra to „00”.
Komisja Europejska uchwaliła Zintegrowaną Taryfę Wspólnot Europejskich (Integrated Tariff), w skrócie kod Taric. Taryfa ta opiera się na kodzie CN i obejmuje dodatkowe podpodziały wspólnotowe, nazywane podpozycjami Taric. Podpozycje Taric uzupełniają kod CN o cyfrę dziewiątą i dziesiątą. W przypadku braku podpodziału wspólnotowego dziewiątą i dziesiątą cyfrą kodu będą cyfry „00”. W wyjątkowych przypadkach występuje dodatkowy czterocyfrowy kody Taric.
Posłużmy się przykładem:
Kod HS
dział HS
39 Tworzywa sztuczne i artykuły z nich
pozycja HS
3926 Pozostałe artykuły z tworzyw sztucznych oraz artykuły z pozostałych materiałów objętych
pozycjami od 3901 do 3914
podpozycja HS
3926 10 Artykuły biurowe i szkolne
Kod CN
3926 10 00 Artykuły biurowe lub szkolne, z tworzyw sztucznych, gdzie indziej niesklasyfikowane
Kod Taric
3926 10 00 00 Artykuły biurowe lub szkolne
Jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej posługujemy się przy odprawie celnej kodem Taric. Problem z jego ustaleniem może polegać na tym, że do jednego towaru może pasować jednocześnie kilka kodów. Inną sprawą jest fakt, że co roku aktualizowana jest lista kodów CN. Niektóre kody znikają a inne otrzymują nowe oznaczenie. Kod towaru określony przed rokiem może być już w tym roku nieaktualny. Takie sytuacje zdarzają się często i konieczne jest weryfikowanie kodu CN i Taric na bieżąco.
Jakie jest ryzyko w przypadku nieprawidłowego wskazania kodu towarowego?
Jeśli nieprawidłowo określimy kod Taric, i uiścimy w związku z tym niższe należności celno -skarbowe, istnieje ryzyko narażenia się na zarzut zaniżenia należności podatkowych.
Jak zatem ustalić kod Taric dla naszego towaru?
Można do tego celu użyć narzędzi dostępnych w unijnym systemem klasyfikacji celnej TARIC lub w bazie ISZTAR. ISZTAR jest bazą danych i informacji o obowiązujących środkach taryfowych, w tym kodach taryfowych właściwych w Polsce. Obydwa narzędzia umożliwiają wyszukiwanie tekstowe konkretnych towarów.
Jeśli kilka kodów będzie potencjalnie odpowiednich, konieczna będzie sięgnięcie do wykładni przepisów.
9 marca 2020 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie wydał interpretację nr PLBTIWIT-2020-000351 dla towaru stanowiącego pojemnik do przechowywania dokumentów. Za kwalifikujący się pod kod CN 3926 10 00 uznał „Pojemnik na dokumenty wykonany z tworzywa sztucznego (PP). Konstrukcja umożliwia ustawienie kilku pojemników w pionie. Przeznaczony do przechowywania różnej dokumentacji biurowej. Wymiary: 34 x 26 x 6 cm. Decyzja WIT wydana w miejsce PL-WIT-2017-00013.” Importer, który wnioskował o wydanie takiej interpretacji może z niej korzystać przez okres 3 lat, chyba, że w między czasie zmienią się przepisy.
- Chcesz zdobyć nowe umiejętności ale nie masz czasu na kursy?
- Chcesz zarabiać na handlu towarami importowanymi?
- Chcesz wiedzieć gdzie inni szukają towarów do swoich sklepów?
- Pragniesz poznać branże importową?
Polecamy: E-book Poradnik Jak wejść do branży importowej
Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu kodu towarowego lub w dopełnieniu formalności importowych, wyślij mail na adres kontakt@kancelariagaik.pl.
Zapraszam Cię również do śledzenia moich mediów społecznościowych na Facebooku i Instagramie gdzie częściej publikuję krótkie informacje przydatne dla importerów.