Jeśli czytałeś już artykuł „Jak zacząć import?” to wiesz, że jednym z pierwszych kroków jakie trzeba podjąć w celu ustalenia stawki cła, podatku VAT i ewentualnie podatku akcyzowego dla konkretnego towaru jest sprecyzowanie jego kodu taryfowego.

Według ONZ na świecie jest 195 państw. W 27 państwach Unii Europejskiej oraz 158 państwach poza Unią Europejska, obowiązuje zasada kodowania towarów według Systemu Zharmonizowanego. Zamiast używania opisu słownego towaru używa się odpowiedniego kodu. W Systemie Zharmonizowanym jest to 6-cyfrowy kod HS (Harmonized Commodity Description and Coding System). To oznacza, że taki sam towar będzie miał wszędzie taki sam kod HS.

W Unii Europejskiej działa nomenklatura towarowa, zwana Nomenklaturą Scaloną, w skrócie CN (Combined Nomenclature). Kod CN obejmuje nomenklaturę Systemu Zharmonizowanego. Pierwsze sześć cyfr kodu CN będzie takie samo jak w kodzie HS. Kod CN jest dłuższy o dodatkowe, kolejne dwie cyfry, do łącznie ośmiu. Gdy pozycja lub podpozycja Systemu Zharmonizowanego nie jest dalej dzielona do celów wspólnotowych, siódma i ósma cyfra to „00”.

Komisja Europejska uchwaliła Zintegrowaną Taryfę Wspólnot Europejskich (Integrated Tariff),  w skrócie kod Taric. Taryfa ta opiera się na kodzie CN i obejmuje dodatkowe podpodziały wspólnotowe, nazywane podpozycjami Taric. Podpozycje Taric uzupełniają kod CN o cyfrę dziewiątą i dziesiątą. W przypadku braku podpodziału wspólnotowego dziewiątą i dziesiątą cyfrą kodu będą cyfry „00”. W wyjątkowych przypadkach występuje dodatkowy czterocyfrowy kody Taric.

Posłużmy się przykładem:

Kod HS                

dział HS

39                                           Tworzywa sztuczne i artykuły z nich

pozycja HS

3926                                      Pozostałe artykuły z tworzyw sztucznych oraz artykuły z pozostałych materiałów objętych

                pozycjami od 3901 do 3914

podpozycja HS

3926 10                               Artykuły biurowe i szkolne

 

Kod CN

3926 10 00                           Artykuły biurowe lub szkolne, z tworzyw sztucznych, gdzie indziej niesklasyfikowane

 

Kod Taric

3926 10 00 00                     Artykuły biurowe lub szkolne

 

Jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej posługujemy się przy odprawie celnej kodem Taric. Problem z jego ustaleniem może polegać na tym, że do jednego towaru może pasować jednocześnie kilka kodów. Inną sprawą jest fakt, że co roku aktualizowana jest lista kodów CN. Niektóre kody znikają a inne otrzymują nowe oznaczenie. Kod towaru określony przed rokiem może być już w tym roku nieaktualny. Takie sytuacje zdarzają się często i konieczne jest weryfikowanie kodu CN i Taric na bieżąco.

Jakie jest ryzyko w przypadku nieprawidłowego wskazania kodu towarowego?

Jeśli nieprawidłowo określimy kod Taric, i uiścimy w związku z tym niższe należności celno -skarbowe, istnieje ryzyko narażenia się na zarzut zaniżenia należności podatkowych.

Jak zatem ustalić kod Taric dla naszego towaru?

Można do tego celu użyć narzędzi dostępnych w unijnym systemem klasyfikacji celnej  TARIC lub w bazie ISZTAR. ISZTAR jest bazą danych i informacji o obowiązujących środkach taryfowych, w tym kodach taryfowych właściwych w Polsce. Obydwa narzędzia umożliwiają wyszukiwanie tekstowe konkretnych towarów.

Jeśli kilka kodów będzie potencjalnie odpowiednich, konieczna będzie sięgnięcie do wykładni przepisów.

9 marca 2020 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie wydał interpretację nr PLBTIWIT-2020-000351 dla towaru stanowiącego pojemnik do przechowywania dokumentów. Za kwalifikujący się pod kod CN 3926 10 00 uznał Pojemnik na dokumenty wykonany z tworzywa sztucznego (PP). Konstrukcja umożliwia ustawienie kilku pojemników w pionie. Przeznaczony do przechowywania różnej dokumentacji biurowej. Wymiary: 34 x 26 x 6 cm. Decyzja WIT wydana w miejsce PL-WIT-2017-00013.” Importer, który wnioskował o wydanie takiej interpretacji może z niej korzystać przez okres 3 lat, chyba, że w między czasie zmienią się przepisy.

 

  • Chcesz zdobyć nowe umiejętności ale nie masz czasu na kursy?
  • Chcesz zarabiać na handlu towarami importowanymi?
  • Chcesz wiedzieć gdzie inni szukają towarów do swoich sklepów?
  • Pragniesz poznać branże importową?

 

Polecamy: E-book Poradnik Jak wejść do branży importowej

Poradnik dla importerów
Poradnik dla importerów

 

 

 

 

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu kodu towarowego lub w dopełnieniu formalności importowych, wyślij mail na adres kontakt@kancelariagaik.pl.

Zapraszam Cię również do śledzenia moich mediów społecznościowych na Facebooku i Instagramie gdzie częściej publikuję krótkie informacje przydatne dla importerów.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Pozostałe artykuły

Newsletter

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Zapisując się na newsletter uzyskasz
  kod uprawniający do 10% rabatu na zakupy w naszym sklepie.