Sprawdź czy dotychczasowe zwolnienia z cła i podatku VAT od importu towarów będą nadal obowiązywały
Interesuje Cię do jakiej kwoty obowiązują zwolnienia z cła a do jakiej kwoty obowiązują zwolnienia z VAT? Chcesz wiedzieć od jakiej kwoty płaci się cło a od jakiej kwoty płaci się VAT? Dowiedz się jakie są opłaty importowe i co trzeba wiedzieć. Zobacz krok po kroku jakie obecnie obowiązują podstawowe zasady zwolnienia z cła i podatku VAT.
Czy zmiany uderzą w małych importerów?
Zwolenia z cła a towar o wartości mniejszej niż 150 EUR
Przesyłki o małej wartości do 150 EUR są zwolnione obecnie z należności celnych przywozowych. Zwolnienie dotyczy przesyłek, które są wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w UE. Kraje trzecie to m.in. Chiny, Turcja, Indie, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Ukraina, USA, Maroko. Ze zwolnienia nie skorzysta importer, który przesyła alkohol, perfumy i wody toaletowe, tytoń i wyroby tytoniowe.
Zwolnienia z podatku VAT a towar o wartości mniejszej niż 22 EUR
Towary, które umieszczone są w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego w Polsce, są zwolnione obecnie z podatku VAT. Łączna wartość towarów w przesyłce nie może przekraczać kwoty 22 EUR. Zwolnienie z VAT nie dotyczy napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych. Zwolnienia nie stosuje się go do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.
Nadchodzą zmiany które wyeliminują importerów sprzedających towary korzystając ze zwolnienia z cła i podatku VAT.
Komisja Europejska przygotowała wraz z państwami członkowskimi tzw. pakiet e-commerce. Są to nowe regulacje prawne, które dotyczą m.in. zwolnienia przesyłek niewielkiej wartości z podatku VAT. Polska implementuje rozwiązania unijne a do 19 listopada jest czas na zgłaszanie uwag do projektu ustawy nowelizującej.
Wprowadzone zmiany mają poprawić konkurencyjność unijnych przedsiębiorców w międzynarodowym e-handlu. Obecnie ciężko jest im konkurować z przedsiębiorcami z krajów trzecich, którzy sprzedają do UE towary, korzystając ze zwolnienia z cła i podatku VAT. Zmiany mają także uszczelnić pobór Vat.
Od lipca 2021 roku nie będzie zwolnienia z VAT
Projektowane zmiany uchylają m.in. zwolnienia z VAT dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Rząd planuje jest uproszczenie procedury rozliczania VAT z tytułu importu towarów w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 EUR. Importer będzie musiał zgłosić towar organom celnym aby skorzystać ze zwolnienia. Poczta Polska otrzyma też nowe uprawnienia.
Dodatkowe kompetencje Poczty Polskiej
Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi już prace nad zmianą modelu odprawy celnej przesyłek pocztowych. Dotychczas Poczta Polska przedstawiała przesyłki do odprawy przez KAS i pobierała przy doręczeniu należności celno-podatkowe. Oczywiście cło i podatek VAT naliczany był jeśli przesyłka została „oclona”. Od lipca 2021 roku Poczta Polska przejmie obowiązki polegające na dokonywaniu elektronicznych zgłoszeń celnych na rzecz odbiorców przesyłek pocztowych.
Obowiązek prowadzenia ewidencji dostaw za pośrednictwem interfejsów elektronicznych
Handel towarami sprowadzanymi na obszar UE z państw trzecich, odbywa się w dużej mierze za pośrednictwem interfejsów elektronicznych. Interfejsy elektroniczne to m.in. platformy handlowe. Są one używane również przez zlokalizowane na terytorium UE magazyny działające w modelu fulfilment. W tym modelu biznesowym firma fulfilmentowa przejmuje za importera proces logistyczny i dystrybuuje towary bezpośrednio do klientów.
Importerzy, którzy za pośrednictwem interfejsu elektronicznego będą importować towary na rzecz konsumentów, także w modelu fulfilmentowym, będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji. Importer będzie miał obowiązek udostępniania ewidencji na żądanie organu podatkowego. Będzie ona zawierała określone informacje na temat transakcji.
Uwagi i opinie do projektu ustawy nowelizującej można zgłaszać do 19.11.2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Polecamy: E-book Poradnik Jak wejść do branży importowej
Chcesz wiedzieć jak zacząć import z Chin? Przygotowałam poradnik dla osób, które chcą zacząć importować towary z Chin, Turcji, Indii, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rosji, Ukrainy, USA, Maroko i innych krajów. Dowiedz się jakie jak przygotować towar aby legalnie sprzedawać go w Polsce i jak uniknąć nieplanowanych kosztów. W poradniku znajdziesz konkretne stawki cła i podatku VAT na różne towary.
Jeśli masz jakieś pytania napisz do mnie maila. Chętnie wszystko wyjaśnię.
Źródło:
Dyrektywa Rady (UE) 2017/2455 zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość (Dz. Urz. UE L 348 z 29.12.2017, s. 7),; dyrektywa Rady (UE) 2019/1995 zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do przepisów dotyczących sprzedaży towarów na odległość oraz niektórych krajowych dostaw towarów (Dz. Urz. UE L 310 z 2.12.2019, s. 1).
Zdjęcie: Scott Graham na Unsplash